sobota, 15 kwietnia 2017

Jajo w kulturze :-)

 Jajo to symbol.
Wikipedia podaje dużo informacji na ten temat.
cyt, : Zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5000 lat. Są to pisanki z Asyrii, nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny.

W czasie świąt Wielkiej Nocy jajka są malowane i ozdabiane (pisanki). W religii katolickiej i prawosławnej jajko związane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne.

Ale też :
Z chaosu wyłoniło się olbrzymie jajo, z którego wykluł się świat. To jeden z najstarszych i najbardziej popularnych symboli. W wyobrażeniach wielu ludów pierwotnych wszechświat był monstrualnym jajem, które uformował wszechmocny i niewidzialny Bóg
Jajo pojawia się również w mitach śródziemnomorskich, oznaczając nieboskłon, na który składa się siedem sfer. Zmienione przez Noc jajo wydało Erosa. Z jaja powstała Ziemia, ze skorupy Niebo.

Bardzo mi się podoba:
Jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci porównanym do przebijania skorupki. Wykluwający się kurczak dla chrześcijan symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania. Jajko jest nadzieją, próbą cierpliwości, której należy się poddać, aby zobaczyć ukryte wewnątrz pisklę.
Tradycje wielu kultur podkreślały wspólny rytm jaja ze światem, Słońcem, płodnością, zmartwychwstaniem. Było ono znakiem powrotu wiosny, domem. Używane w magii leczniczej i oczyszczającej uwalniało swą mocą siły witalne. W owalnym kształcie zamknięta była nadzieja na odradzanie się życia.

Udekorowałam jaja, zrobiłam kurczaczki i zajączki na szczęście dla mnie i dla obdarowanych.
Wesołych Świąt :-D

Koszyczek filcowy kupiłam :-)


Jedno jajo to prawie jak carskie z perłami, hehe

6 komentarzy:

 1. Kochana wszystkiego dobrego z okazji Świąt. Zdrowia, radości i spełnienia marzeń życzę Ci z całego serca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczak wymiata :)
  Zdrowia, po za tym zdrowia i jeszcze zdrowia :) reszta się jakoś sama ułoży jak będzie zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdrowych pogodnych i wesołych Świąt, Smacznego jajeczka i tysiąc uśmiechów. Śliczny Twój kurczaczek , śliczny, ale mój zajączek i tak ładniejszy :) Stoi sobie w pokoju i brata się z moimi filcaczkami. A ja na niego zerkam i się uśmiecham do Ciebie. :):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pogodnych Świąt Marzenko, zdrowia i miłości Ci życzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z tego postu. Wesołych, rodzinnych świąt Ci życzę Kochana

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne pisanki, dekoracje również. Bardzo mądry post, daje do myślenia i skłania do refleksji. Moc serdeczności dla Ciebie Droga Marzenko :)

  OdpowiedzUsuń