sobota, 30 kwietnia 2022

Indie o wojnie na Ukrainie

       Zaskoczyła mnie wieść, że Indie nie potępiają Rosji za wojnę na Ukrainie. Zaczęłam czytać jakie są tego przyczyny i pomyślałam sobie, że takich aspektów u nas nie bierze się w ogóle pod uwagę.

Może warto wiedzieć co kieruje polityką świata. Wierzę w to, że świadomość jest konieczna, żeby nie krzywdzić innych.

"Jedynym wyrazem zaniepokojenia polityką Rosji było ogólne stwierdzenie, że wszystkie państwa powinny „szanować zasady prawa międzynarodowego, w tym poszanowanie integralności terytorialnej państw”. W rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w dniu rozpoczęcia inwazji (24 lutego) premier Modi zaapelował o „natychmiastowe zakończenie przemocy” oraz powrót „na ścieżkę dyplomatycznych negocjacji i dialogu”. Podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 26 lutego Modi zaapelował natomiast o „powrót do dialogu” i zaoferował pomoc Indii „w wysiłkach pokojowych”. 28 lutego Indie podjęły decyzję o wysłaniu pomocy humanitarnej do Ukrainy (dwie tony leków i sprzętu dotarły na miejsce 1 marca)."

Jedno z niewielu państw nie potępiło Putina

Bharatiya Janata Party-Przedstawia siebie jako wspierającą wartości socjoreligijne dominującej w kraju większości hinduskiej, politykę konserwatywną (również w sprawach socjalnych) i stawia na zapewnienie bezpieczeństwa narodowego. Jej elektoratem jest głównie miejska i podmiejska klasa średnia, biznesmeni, handlowcy, ale także religijni konserwatyści. BJP ma oblicze raczej prawicowo-nacjonalistyczne, w jej skład wchodzą np. ugrupowania nacjonalistyczne -
Są negatywnie nastawione do Zachodniej Europy jak i USA, która narzuca demokrację, wolność, co się kłóci z polityką nacjonalistyczną, która dyktuje jak należy żyć.



cyt. Ten realizm w wypadku Indii współwystępuje często z – przyznajmy, uzasadnionym – silnym resentymentem postkolonialnym. W tej narracji polityka zagraniczna Europy i USA jest zawsze ekspansywna, podejrzana i dwulicowa wobec krajów Globalnego Południa, do których zaliczają się Indie

Indie takie mają teraz władze

Kilka stwierdzeń z portalu

Jeśli my opowiadamy sobie głównie o trzeciej fali demokratyzacji i upodmiotowienia społeczeństw naszej części świata, to dla Indii lata 90. oznaczają przede wszystkim zapoczątkowaną wtedy także na Subkontynencie liberalizację gospodarczą. Choć elity Indii dość dobrze znają znaczenie przełomu 1989–1991 dla Europy, to nie łączą tego z akceptacją dla upodmiotowienia państw Europy Środkowej i Wschodniej w polityce bezpieczeństwa. Mniejsze kraje powinny bowiem znać swoje miejsce

****

Z punktu widzenia New Delhi mocarstwowa Rosja jest niezbędnym elementem równowagi na kontynencie azjatyckim i niezależnym od Chin graczem. Jej osłabienie przez sankcje i odcięcie od zachodniego systemu finansowego według New Delhi jeszcze bardziej zbliży Moskwę do Pekinu, potencjalnie zmuszając ją do sprzedaży Chinom swoich strategicznych aktywów.

Rząd indyjski jest więc w stanie przymknąć oko na wiele, by utrzymać tę strategiczną równowagę w Azji. Zwłaszcza że przynajmniej od czasu potyczek granicznych w 2019 i 2020 roku ChRL wyrosła w percepcji Indusów na największe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa

a jednak cyt,

Mimo wzrastającego nacjonalizmu o podłożu religijnym (hinduistycznym), zwiększającej się opresyjności wobec mniejszości (głównie muzułmańskiej) oraz centralizacji władzy w Indiach na podstawowym poziomie państwo to pozostaje dziś największą demokracją świata.

Polecam artykuły: Czemu w czasie wojny w Ukrainie Indie reagują inaczej,  niżbyśmy chcieli?

Ambiwalentne stanowisko Indii wobec agresji Rosji na Ukrainę

Jutro 1 maja. Przez wiele lat święto 1 maja w PRL, komunistycznym czyli nacjonalistycznym kraju, czyli w Polsce to było bardzo radosne święto Pracy ;-)

Wszystko się zmienia, nie ma się co przywiązywać i tracić życie. Lepiej żyć i nie dać się zwariować.

Polecam medytację, aby napłynęły oświecone myśli, jak wybrnąć z trudnej sytuacji :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz