poniedziałek, 23 maja 2022

Zabytki w Warszawie "Pekin"

      Zakończyła się renowacja Kamienicy Krongolda zwanej potocznie Pekin

 Bardzo ładnie wygląda :-)

Trzy epoki architektury w Warszawie, XIX, XX,XXI wiek


Można powiedzieć cudo


A jeszcze niedawno wyglądała tak.  Z 15 lat temu, był tu sklep z rowerami, sama tam zaglądałam :-)


Zdjęcie jest ze strony http://www.warszawska.info/wola/zelazna.html 

Bardzo polecam tą stronę :-)

Popadało, wszystko rośnie. Zachęcają do uprawy warzyw, a nie kwiatków, żeby mieć co jeść, bo drożyzna w sklepach.

ech, żeby tylko wojna nie wybuchła, to wszystko będzie dobrze, prawda.

Trzymajmy się dziarsko :-)


niedziela, 15 maja 2022

List do Rzymian Nowy Testament

       Miłość nieprzyjaciół



Obowiązki chrześcijan

14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! 15 Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. 16 Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach! Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! Nie uważajcie sami siebie za mądrych! 
17 Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi!4 18 Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi! 19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem5: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go. 20 Jeżeli pragnie - napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę. 
21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=281

Fundusz Sprawiedliwości. Na co poszły miliony z kasy państwa?




Na kampanie partii, okazuje się.

"Ziobro przekonuje, że Fundusz Sprawiedliwości kiedyś finansował głównie feminizm i LGBT, a dziś dotowane są z niego „szlachetne, dobre cele". Minister mówi o tym w prorządowym tygodniku „Sieci", którego wydawca – spółka Fratria – także korzysta finansowo na funduszu"


A wiecie, że jesteśmy liderem homofobów w Europie.
Dzięki takiemu ministrowi między innymi.
Jak to możliwe w kraju, gdzie obowiązuje religia miłosierdzia?

 Leopold Tyrmand w książce "Gorzki smak czekolady Lucullus i inne opowiadania"
cyt.
"- Ty, uważaj!-pogroził mu Bronx-U mnie na pokładzie trzeba wierzyć i nie wolno się z tego nabijać. Stul mordę..
Był przesądnym hipokrytą. Nie wierzył, ale obawiał się rzeczy nieznanych, jak każdy chciwiec."

I tak wyjaśniły się moje wątpliwości ... 😃
Warto czytać.

Hipokryci, celowo manipulują ludźmi, chciwcy? czy może chorzy z nienawiści psychole?

Polecam opowiadania Tyrmanda. Czasy powojenne 195...



Napisane świetnie, przy tym można się uśmiać. Jestem zachwycona składnią, zdaniami wielokrotnie złożone to majstersztyk !

wtorek, 10 maja 2022

"Księgi Jakubowe " rozmowa Olgi Tokarczuk z Julią Fiedorczuk

 „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk to napisana z rozmachem epicka powieść historyczna, książka uważana za opus magnum w dorobku pisarki. Autorka przybliża w niej czytelnikom postać Jakuba Lejbowicza Franka, XVIII-wiecznego charyzmatycznego przywódcy religijnego, który ogłosił się Mesjaszem i doprowadził do powstania w łonie judaizmu heretyckiej sekty frankistów. Mająca miejsce na Podolu akcja książki, choć dzieje się ponad 200 lat temu, nie stroni od nawiązań do współczesności. „Księgi Jakubowe” w przekładzie Jennifer Croft to pierwsza powieść Tokarczuk przełożona na język angielski od momentu otrzymania przez pisarkę literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.

Kilka miesięcy temu w Prozie, Klubie Wrocławskiego Domu Literatury, Tokarczuk spotkała się z inną pisarką, ale też tłumaczką i wykładowczynią akademicką Julią Fiedorczuk, by porozmawiać o literaturze, w tym o pracy nad „Księgami Jakubowymi”. W dniu premiery amerykańskiego wydania tej powieści mamy przyjemność zaprezentować rozmowę dwóch pisarek.
Bardzo ciekawe, obejrzyjcie

„The Books Of Jacob” by Olga Tokarczuk is a colossal work – an epic, a fable, a history, sometimes a satire, always a magnum opus. It tells the story of Jacob Frank, an 18th century religious leader – or heretic, or charlatan, or all of the above – who draws adherents and alarms authorities in a movement that sweeps through the villages of Poland, Ukraine, Galicia and the Habsburg Empire. It is the first Olga Tokarczuk novel to appear in English since she won the 2018 Nobel Prize for Literature. It's translated by Jennifer Croft.
Few months ago in Proza, the club of Wroclaw Literature House, Tokarczuk met with Julia Fiedorczuk, a writer, but also a translator and professor at the University of Warsaw, to talk about literature, especially „The Books of Jacob”. Today, on the day of the premiere of the American edition of „The Books of Jacob”, we have the pleasure to present the conversation between the two writers.
We hope you’ll enjoy it!




czwartek, 5 maja 2022

Wesołych Świąt niedawno :-)

      Czas płynie nieubłaganie. Zanim się spostrzegłam już święta majowe minęły. 

Wojna na Ukrainie zmieniła nie tylko moje postrzeganie świata. Z tego wszystkie nie pokazałam jakie niespodzianki przygotowała dla nas natura, w tym ludzie jeszcze w kwietniu.

Prima Aprilis spłatało niezłego figla. Spadło w warszawie więcej śniegu, niż przez całą zimę.

I tak zima znowu zaskoczyła drogowców. To się chyba nigdy nie zmieni, taki constans :-)


Sypie równo prze całą noc
Rano niebo było błękitne, a na zielonych drzewkach puchowa kołderka leżała


Pogoda sprzyjała pracom ręcznym. Zrobiłam wiosenne lampiony. I na dłuższy czas mam dosyć... :-)






Udało mi się zobaczyć malutki Cmentarz Ewangelicko- Augsburski. Jest ogrodzony murem i jedna malutka furtka była otwarta, od głównej ulicy zamknięte


Zabytkowy
Mogiła z Powstania Warszawskiego

Zza muru wygląda Czesław Nimen


Bardzo dziękuję wszystkim za pamięć z okazji Wielkanocy :-) Szczególnie Janeczka z Janeczkowa  i Grażynka z Tai Chi obdarowały mnie radosnymi kartkami. Wreszcie poczułam jaka to ogromnie miła tradycja otrzymywanie i wysyłanie kartek. 
Obiecałam sobie, dopilnować tego zwyczaju. 



 a na stole piał złoty kogut od Agnieszki z Secesji.

1 maja na moich oczach ruszył pochód pierwszomajowy OPZZ Solidarność. Wzruszyłam się, choć nie był to wielki pochód, to przypomniał czas wielkich przemian. Czas stanu wojennego, prześladowań, inwigilacji, dyktatury zakończony. 
Niestety historia lubi się powtarzać





Papież Franciszek prosił o modlitwę o wolność do Maryi Królowej Polski tak jak papież Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński.